راهبری آرام

نکته اینجا است: آدم صادق و حساس قلب خود را باز می‌کند و آدم سوداگر به غذا خوردن خود ادامه می‌دهد و در نهایت شما را هم  قورت می‌دهد. تئودور داستایوفسکی سال ۲۰۲۰ با هیاهو …

نکته اینجا است: آدم صادق و حساس قلب خود را باز می‌کند و آدم سوداگر به غذا خوردن خود ادامه می‌دهد و در نهایت شما را هم  قورت می‌دهد. تئودور داستایوفسکی

سال ۲۰۲۰ با هیاهو آغاز شد. گویی جهان از جهات مختلف وارونه شده، به خاطر COVID19 همه چیز به لرزه در آمده است. با تعطیل شدن کل کشورها و با تلاش‌های نومیدانه برای تأمین نیازهای شهروندان، رویدادی بی‌سابقه (حداقل برای  بسیاری از ما) به ارمغان آورده است. کل جهان را دچار معضلات و فشارهای جانی و اقتصادی کرده است.

گرفتار در این گردبادیم، اما شاید  از برخی جهات ما آدم‌های بسیار حساس در مواجهه با چنین رویدادی (به‌ویژه در مورد روابط اجتماعی پایین) مناسب‌تر باشیم، خصوصاً برای گروهی از ما که بیشتر درون گرا هستیم  و طبق ویژگی ذاتی خود محتاط هستیم، زمان بسیار مناسبی برای برداختن به افکارمان پیدا کرده‌ایم.

شاید زندگی روزمره ما در دوران بیماری کووید ۱۹ به‌اندازه دیگران دشوار نگذرد. زیرا بسیاری از ما قبلاً این احتمالات افراطی دشوار را در نظر گرفته‌ایم. اما در اینجا فرصتی بزرگ‌تر برای یافتن معنا در این بیماری همه گیر وجود دارد زیرا مشخص شد که ویژگی ما، حساسیت پردازش حسی، در بسیاری از موارد برای چنین مواقعی مناسب است. سبک راهبری  وجود دارد که مبتنی بر خدمت به دیگران است که من آن را “راهبری آرام” می‌نامم.

ریشه راهبری آرام در خدمتگزاری است و  به معنای خدمت به دیگران از طریق کنار گذاشتن منیت خود و تلاش برای رشد خود و دیگران است. گویی در سال ۲۰۲۰ صحنه‌ای فراهم شده تا بازیگرانی نه چندان مرئی به توسعه توانمندی‌های دیگران بپردازند. و بر جهان تأثیری مثبت بگذارند.

در صفحه فیس‌بوک خودم مقاله‌ای قرار دادم, در مورد اینکه اکنون زمانی است تا بودیستوا ها با انتشار برکات از رنج‌ها بکاهند. بودیستواها در آموزه‌های بودایی به‌عنوان افرادی توصیف شده است که نذر کرده‌اند به‌جای در نظر گرفتن احساسات و منافع شخصی و فرصت طلبی, انجام امور از روی عشق و آگاهی را داوطلبانه به عهده می‌گیرند.

راهبری آرام  سبکی از راهبری است که من احساس می‌کنم بسیاری از آدم‌های بسیار حساس می‌توانند در تجسم آن احساس راحتی کنند. زیرا به این ترتیب در مرکز توجه نیستید، یا قرار نیست همه انتخاب‌ها را شما انجام دهید، یا به شیوه‌ای تهاجمی و سلطه‌گرانه عمل کنید.

در عوض، راهبری آرام روش مورد نظر شما را برای راهنمایی و هدایت دیگران تقویت می‌کند: با کمک به آدم‌ها در درک توانایی‌ها و استعدادهایی که در درون خود دارند و فقط نیاز به زمینه مناسب برای شکوفایی دارند. ما راهبران آرام  زمینه مناسبی را برای رشد دیگران و تبدیل شدن به آنچه که قادر به آن هستند، را  فراهم می‌آوریم، در حالی که به اهداف خود هم می‌رسیم و از انتخابمان بهره زیادی می‌بریم..

آدم‌های بسیار حساس، همان‌طور که من آنان را از طریق راهنمایی و آموزش ویژگی‌هایشان شناخته‌ام، در حال حاضر از دیدگاه قلب محور، برخلاف میل به قدرت یا کنترل، هدایت می‌شوند. فقط هدایت از سر کافی نیست, ما باید از سر و قلب راهبری کنیم!

اگر این همه گیری هیچ چیز هم  به ما نیاموخته باشد, این را یادمان داده که صرفاً دستورالعمل نوشته شده برای هدایت افراد به‌تنهایی کارآمد نیستند و نمی‌توانند پیچیدگی‌ها و تفاوت‌های ظریف زندگی واقعی را برای افراد به رسمیت  بشناسند. ما آدم‌های بسیار حساس اهرم‌های قدرت را به سمت خود می‌کشیم، اما به‌گونه‌ای که آن را از قلب و سر خود هدایت کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که تلاش‌های ما در زمان عدم قطعیت جمعی عادلانه و منصفانه است.

بعد معنوی راهبری آرام شامل چندین عنصر مهم است که ما از نظریه تعیین سرنوشت می‌دانیم. نظریه تعیین سرنوشت  به ما می‌گوید که این انگیزه ذاتی است که واقعاً معنا را در زندگی ایجاد می‌کند، زیرا هنگامی که از علایق و فعالیت‌های انتخابی خود استفاده می‌کنیم، تلاش‌ها به خاطر خودشان ارزش دارد و نه به دلایل بیرونی. انگیزه درونی جوهره بسیاری از امور در زندگی است که ارزشمند، کامل کننده و از نظر شخصی مرتبط و معنی دار است. در این دوران راهبری آرام ، بسیاری از بودیستاواها  به گرسنگان غذا می‌دهند.

تجربه من به‌عنوان یک راهبر آرام با HSP،HSP/HSS، مردان HS و هم‌زمان کار با دانشجویان فارغ‌التحصیل در دانشگاه بیکر، جایی که من رئیس برنامه و عضو هیئت علمی هستم، مورد تقدیر قرار گرفته است. در دوران تحصیل در آموزش عالی، مجبور بودم تا روش‌هایی برای کار با دانشجویان با خلق و خوی متفاوت بیابم.

مجبور بودم به این موضوع بپردازم که چگونه می‌توانم  به دانشجویانی که اغلب مضطرب، بی‌حوصله یا خسته از زندگی روزمره هستند، آموزش دهم. حالا تدریس در محیط آنلاین مرا بیشتر به چالش کشیده است تا استراتژی‌های خاصی را برای ارتباط با دانش آموزان و تشویق به مشارکت به کار ببندم.  دریافتم که راهنمایی و هدایت دانشجویان به غنای زندگی من افزوده است زیرا با احساسات اضطرابی ایشان ارتباط خوبی دارم، در حالی که می‌دانم برای رسیدن به یک هدف تحصیلی چه لازم است.

هدایت و راهنمایی بیماران برای ما راهبران آرام  در دوران همه گیری covid19 و در هر زمان دیگری اهمیت دارد، زیرا مردم همیشه به راهبری قلب – سر محور نیاز خواهند داشت. ما آدم‌های بسیار حساس در موقعیت خاصی قرار داریم تا تغییرات مثبتی را در فرهنگ خود ایجاد کنیم و بهترین معنای حساس بودن و تفاوت متمایز با راهبران معمولی را به تصویر بکشیم. گاهی اوقات ممکن است سختی‌ها بر ما غالب شده و شرایط دشوار شود ، اما راهبران آرام  هستند تا انسانیت و وجوه اشتراک را به ما یادآوری کنند. در عصر عدم قطعیت برای بسیاری از افراد، راهبری آرام می‌تواند به‌عنوان یک سبک راهبری منحصر به فرد ظاهر شود تا آن عده‌ای از ما که دیگران هرگز  نامی از آن‌ها نمی‌برند، بدرخشند!

۲۰ ژوئن ۲۰۲۰ الین آرون

مترجم مهتاب ترکچین