شش راه برای ارتقا سطح قهرمان حساس درونتان

سوپرمن، سوپرزن، و اسپایدرمن همگی باید قدرت‌های ویژه خود را کشف کنند و آن‌ها را تکامل بخشند. یاد بگیرید بدون ترس و قضاوت کنترلشان کنید. روزی که فهمیدم hsp هستم خیلی جالب بود. لحظه‌ای بی‌نظیر …

inner hero

سوپرمن، سوپرزن، و اسپایدرمن همگی باید قدرت‌های ویژه خود را کشف کنند و آن‌ها را تکامل بخشند. یاد بگیرید بدون ترس و قضاوت کنترلشان کنید.

روزی که فهمیدم hsp هستم خیلی جالب بود. لحظه‌ای بی‌نظیر بود. من نیز همچون بسیاری از شما سال‌ها فکر می‌کردم “متفاوت” هستم. احساس می‌کردم ” زیاده حساسم”. با ترس از غیرقابل‌کنترل بودن عواطفم زندگی می‌کردم. از ارتباط سمی رنج می‌بردم. آنچه بودم را انکار می‌کردم و همه عواطفم را سرکوب می‌کردم. بسیار حساس باشید یا نباشید، آن احساسات سرکوب‌شده، همواره راهی برای آشکار شدن پیدا می‌کنند. اما برای مایی که بسیار حساس هستیم این احساسات سرکوب‌شده باعث درهم‌شکستگی می‌شود. ارتباطم در آستانه شکست بود، باید هویت و بالقوه‌های واقعی خود را می‌شناختم و کاری می‌کردم. شروع کردم به خواندن و تا جایی که ممکن بود به خودم آموزش می‌دادم. هر مقاله‌ای که پیدا می‌کردم را به هر شکلی که بود با همسر غیر hsp خود در میان می‌گذاشتم. کشف عجیبی بود. ما انسان‌ها هرگز دست از یادگیری نمی‌شوییم. اما به‌عنوان آدمی بسیار حساس از اینکه هرروز بیشتر درباره خود بیاموزم و درک بیشتری بیابم بسیار لذت می‌بردم. از اینکه قدرت‌های ویژه خود را کشف می‌کنم بسیار خوشحالم.

به روح حساسم با مراقبت از خود و خوددوستداری پاسخ می‌دهم. این روزها خود را در آغوش کشیده، مراقب خود هستم و با این کار خود را متعادل نگه می‌دارم. همه انسان‌ها باید چنین باشند، اما کسانی که مثل ما حساس هستند، داشتن عملکرد و زندگی مبتنی بر عشق و مهر نسبت به خود امری حیاتی ست. حتی اگر همه سلول‌های بدنمان بخواهند که دیگران در اولویت باشند.

به نظرم امروزه قهرمانان (سوپرمن و سوپرزن و….) همان hsp ها هستند. لازم است این قدرت‌های ویژه مدام در تمرین باشند.

به‌عنوان hsp خوشحالم که فهرست تقویت قهرمان خود را اینجا آورده‌ام.  شما هم می‌توانید فهرست قهرمانانه خود را بنویسید.

١. برنامه داشته باشید. من که جدا به برنامه و چارچوب نیاز دارم. مخصوصاً چون هم کار بیرون از منزل دارم و هم دو فرزند. اگر در تعطیلات برنامه نداشته باشم، احساس گیجی، سردرگمی و پادرهوایی می‌کنم.

٢. قهرمانان ابزاری دارند.

من هم در کوله‌پشتی‌ام ابزار خودم را دارم. مثلاً همیشه عینک آفتابی دارم و گوش‌گیر و کرم‌های ضد آفتاب.

٣. دنبال مام زمین باشید.

مام زمین خوب می‌داند به چه چیزهایی نیاز دارید. هر وقت تحت‌فشار بودید از طبیعت کمک بگیرید. می‌خواهد شنا در دریا باشد یا گل‌کاری در حیاط (یا بالکن.)

۴. بیش برانگیختگی شبانه خود را آرام کنید.

سعی کنید شما هم مانند کودکان سروقت معین بخوابید. قبل از آن مناسکی برای آرام‌سازی خود در نظر بگیرید. مثلاً من شب‌ها ده دقیقه قبل از خواب مراقبه می‌کنم، یا تمرین تنفسی می‌کنم. از روش “جعبه تنفسی” استفاده می‌کنم. بعد دو قطره روغن کاج را در دست ریخته و عمیقاً آن را با بینی به درون می‌کشم. شکمم را در جهت عقربه‌های ساعت ماساژ می‌دهد. اگر تاکنون از این روش استفاده نکرده‌اید خیلی متضرر شده‌اید. می‌توانید مانترایی به کار برید. (  مثل “من آرامم” یا” انتخاب می‌کنم آرام باشم.”) یا شعری نویدبخش یا دعا بخوانید گاهی فقط پنج دقیقه آرام می‌نشینم.

۵. روش‌های تنفسی

من از این روش خوشم می‌آید (میدانم مسخره به نظر می‌رسد) گرچه همه ما آدم‌ها تا زنده‌ایم نفس می‌کشیم، اما گاهی یادمان می‌رود که درست نفس بکشیم. نفس‌هایمان سطحی و کوتاه می‌شوند و اکسیژن به انتهای شکم ما نمی‌رسد و درنتیجه دی‌اکسید کربن بیشتری در خونمان باقی می‌ماند و مشکلات هضم پیش می‌آید. مضطرب شده و بخش‌هایی از بدنمان بی‌قرار می‌شوند. (پنج سال بود که مشکلات هضم غذا داشتم. انواع آزمایش خون، اسکن و حتی کلون اسکپی انجام دادم، اما همگی به یک موضوع ختم شد، درست نفس نمی‌کشیدم!) تنفس عمیق شکمی یکی از بزرگ‌ترین هدایایی ست که می‌توانید به خود بدهید. برای این منظور شکم خود را مانند بالونی بزرگ در نظر بگیرید که با نفسی که می‌کشید پر از اکسیژن شده است. بعد از مدتی نگه‌داشتن آن، تنفس خود را رها کنید.

۶. قدرت قهرمان خلاق خود را بیابید.

هر کس خلاقیتی دارد. شما فقط باید قدرت خود را بیابید. خلاقیت باعث می‌شود مغز موقعیتی “در جریان” بیابد و این همان چیزی ست که ما به آن نیاز داریم. قدرت‌های قهرمانانه خلاق من عبارت‌اند از آواز، نقاشی، باغبانی، رقص، کرم‌های خاص درست کردن، صابون درست کردن، … می‌خواهید ادامه دهم؟ شما هم قدرت‌های خلاقه خود را بیابید.

٧. با خود مهربان باشید

می‌توان به گونه‌های متفاوت خود و دیگران را مورد قضاوت قرارداد. اما قضاوت‌های سخت از درون خودمان جریان می‌یابد. انتظار و توقع داشتن، ماجرا درست می‌کند و چون ما زمان زیادی را صرف رسیدگی به دیگران می‌کنیم، خود را نادیده می‌گیریم. هرازگاهی چک کردن وضعیت خودتان و فهم اینکه شما هم به مهربان بودن با خود نیاز دارید، بسیار امیدبخش و توانمند ساز است.

خوشحالم از اینکه می‌بینم دخترم متوجه هست که مادرش از خودش مراقبت می‌کند و خود را دوست دارد. شمع روشن کنید. در خانه‌تان برقصید و راه بروید. قهرمان درونتان را برای بودن در دنیا شارژ کنید.

نویسنده : کتی پادنبورگ

مترجم : مینو پرنیانی