6 روشی که به گفته درمانگران افراد بسیار حساس از درمان سود می‌برند.

از آنجایی که افراد بسیار حساس به راحتی بیش از حد تحریک می‌شوند، درمانگر مناسب می‌تواند به آنان کمک کند تا دنیای درونی و بیرونی خود را هدایت کنند. من یک درمانگر دارای مجوز هستم، …

WhatsApp Image 2022 05 17 at 8.16.52 AM

از آنجایی که افراد بسیار حساس به راحتی بیش از حد تحریک می‌شوند، درمانگر مناسب می‌تواند به آنان کمک کند تا دنیای درونی و بیرونی خود را هدایت کنند.

من یک درمانگر دارای مجوز هستم، و چند ماه پیش، دوست بسیار حساسم جولی از من پرسید که آیا فکر می‌کنم او به درمان نیاز دارد – و اگر چنین است، چگونه درمانگر مناسب را پیدا کنم. او با دوستش بحثهایی داشت و وقتی با هم دعوا کردند احساس ناراحتی و افسردگی کرد. سؤال او مرا بر آن داشت تا به این فکر کنم که چرا افراد بسیار حساس (HSPs) از درمان سود زیادی می‌برند – و اینکه چقدر مهم است که درمانگر مناسب را پیدا کنید تا از مزایای کارکردن با او بهره مند شوید.

جولی به من گفت که اعتماد کردن به دیگران برایش سخت است، چرا که او با افراد کمی که او را درک و به شیوه مورد نیازش حمایتش کنند ارتباط داشته است. و اعتماد کردن به شخص نامناسب بسیار ناراحت کننده و آسیب زا بوده است. من برای او توضیح دادم که یافتن یک درمانگر دلسوز و پرورش دهنده چقدر سودمند خواهد بود. به گونه‌ای که او می‌تواند به اندازه کافی احساس امنیت کند که خودش باشد و تمام احساساتش را بدون قضاوت بیان کند.

چرا افراد بسیار حساس به دنبال درمان هستند؟

افراد بسیار حساس با حمایت عاطفی مناسب از سوی دیگران شکوفا می‌شوند. بسیاری از HSP ها تمام زندگی خود را با این احساس می‌گذرانند که دچار سوء تفاهم شده‌اند و چیزی در مورد آنان “متفاوت” یا “اشتباه” است. این پیام درونی دلیلی بر این است که چرا یادگیری در مورد ویژگی حساس بودن همراه با داشتن کسی که تجربیات و احساسات شما را تأیید کند بسیار مهم است.

درمان جایی است که می‌توانید برای خود شروع به ارزش گذاری کنید، بیاموزید زندگی‌ای بسازید که از نقاط قوتتان پشتیبانی کند، و روایت “مشکلی در من وجود دارد” را به چیزی قدرتمندتر مانند ” حساس بودن من به من اجازه می‌دهد تا زندگی را در شرایطی منحصر به فرد تجربه کنم و با اشتیاق به جهان کمک کنم.” تغییر دهید.

دلایل مختلفی وجود دارد که یک فرد بسیار حساس ممکن است به دنبال درمان باشد، از جمله:

  • آنان چیزها را عمیقاً پردازش می‌کنند و بیشتر به دنبال شفا هستند
  • ممکن است به دلیل باورهای منفی در مورد حساس بودن، عزت نفس پایینی داشته باشند.
  • مسائل خانواده منشأ حل نشده‌ای دارند.
  • با کمال طلبی و راضی نگه داشتن دیگران دست و پنجه نرم می‌کنند و یا خود سرزنشگری دارند.
  • به دلیل واکنش‌های پیچیده عاطفی، در هدایت تنش‌ها و صمیمت در روابط مشکل دارند
  • آسیب‌های التیام نیافته دارند.
  • با تغییرات، جابه جایی و تصمیم گیری مشکل دارند.
  • اغلب احساس نگرانی، اضطراب یا خستگی عاطفی می‌کنند.
  • احساس ناراحتی و افسردگی می‌کنند و دلیل آن را نمی‌دانند.

اکثر مردم درمان را در شرایط بحرانی شروع می‌کنند، اما برای دریافت کمک لازم نیست تا زمانی که از پا درآیید صبر کنید. در واقع، مراجعه برای درمان زمانی که در نقطه فروپاشی خود قرار ندارید، می‌تواند فرصتی عالی برای انجام برخی از کارهای عمیق‌تر روی خودتان باشد که ممکن است به شما کمک کند تا با تجربیات دشوار در حال و آینده بهتر کنار بیایید. در اینجا چند راه وجود دارد که HSP ها می‌توانند با درمانگر مناسب از درمان سود ببرند.

۶. راهی که افراد بسیار حساس از درمان سود می‌برند

۱. استرس، اضطراب و/یا افسردگی را کاهش می‌دهد.

ثابت شده است که افسردگی و اضطراب افراد را از زندگی در لحظه حال دور می‌کند. افراد مضطرب به طور مداوم نگران آینده هستند در حالی که افراد مبتلا به افسردگی اغلب بر آنچه در گذشته اتفاق افتاده متمرکز هستند. درمان می‌تواند به شما بیاموزد که چگونه در زمان حال با ذهن آگاهی زندگی و چگونه مدیتیشن را تمرین کنید.

درمانگر شما می‌تواند به شما یاد دهد که الگوهای افکار منفی خود را تغییر دهید و آنها را با الگوهای سالم و سازنده که سطح استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد جایگزین کنید. وقتی یاد می‌گیرید که چگونه آرام شوید و تجارب خود را دوباره قالب بندی کنید، می‌توانید به موقعیت‌ها به روش‌های جدید و کمتر ترسناک نگاه کنید و مهارت‌های مقابله و حل مسئله بهتری را رشد دهید. این امر باعث می‌شود که سطح خلق و خو و استرس به طور طبیعی بهبود یابد.

۲. اعتماد به نفس و عزت نفس شما را افزایش می‌دهد.

هدف اولیه روان درمانی برای افراد بسیار حساس اغلب ترویج و حمایت از عشق به خود است. بسیاری از افرادی که بسیار حساس هستند با عزت نفس پایین دست و پنجه نرم می‌کنند، سعی می‌کنند با در نظر گرفتن استانداردهای بسیار بالا – و گاهی غیر واقعی – برای خود جبران کنند. در حلقه‌های باطل گرفتار می‌شوند. این استانداردهای بالا به این معنی است که فرد بسیار حساس به طور مکرر شکست را تجربه می‌کند، که در نتیجه بر احساسی که از خودشان دارند تأثیر منفی می‌گذارد.

هدف درمان این است که به شما کمک کند به خود اعتماد داشته باشید و عشق به خود را بهبود ببخشید. یک درمانگر خوب شما را تشویق می‌کند که بدانید شما شایسته، توانا و به اندازه کافی خوب هستید، و به شما امکان می‌دهد احساس اعتماد به نفس، رضایت، شادی، دوست داشتنی بودن و متصل بودن داشته باشید. یک درمانگر ماهر همچنین می‌تواند در ایجاد اهداف کوچک و بزرگ با شما همکاری کند و به شما کمک می‌کند تا به آرامی در خود اعتماد به نفس ایجاد کنید و احساس کنید بر جهان مسلط هستید.

۳. به شما کمک می‌کند تا روابط صمیمانه داشته باشید و توانایی مدیریت تعارض را به نحو موثرتری داشته باشید.

حضور در درمان می‌تواند به بهبود مهارت‌های ارتباطی کمک کند، به شما برای انتخاب‌های سالم‌تر قدرت بخشد و برای مدیریت کردن استرستان استراتژی‌های مقابله‌ای را به شما بیاموزد. شما تنش‌ها را فرصتی برای رشد شخصیت و بهبود روابط خود خواهید دید. یاد خواهید گرفت که با موفقیت استرستان را مدیریت، احساساتتان را کنترل، و بر حل مشکلات پیشرویتان تمرکز کنید.

همچنین متوجه خواهید شد که بهتر می‌توانید به دوستان و خانواده خود با علاقه و همدلی واقعی فعال گوش دهید و از قضاوت یا انتقاد خودداری کنید. و یاد خواهید گرفت که چگونه تنشها را به جای واکنش از روی عصبانیت، که تنها منجر به تنش بیشتر می‌شود، به روش‌های آرام و سالم مدیریت کنید – مدیریت تعارض برای HSP ها هیچ گاه آسان نیست –

۴. شفقت بیشتری نسبت به خود و دیگران خواهید داشت.

شفقت به خود به این معناست که در مواقعی که احساس ناکافی بودن، شکست یا رنج عمیقی می‌کنید با خود مهربان باشید. دکتر کریستین نف، پیشگام شفقت به خود، آن را این گونه تعریف کرده که از سه عنصر اصلی تشکیل شده است: مهربانی به خود، انسان دوستی و ذهن آگاهی.

شفقت به خود مستلزم این است که وقتی رنج می‌بریم، شکست می‌خوریم یا احساس ناکافی می‌کنیم، به جای نادیده گرفتن دردها یا خودزنی عاطفی خود با انتقاد از خود، خودمان را مهربانانه درک کنیم. وقتی با خودتان دلسوزتر باشید، طبیعتاً شفقت بیشتری نسبت به دیگران پیدا می‌کنید.

۵. قادر خواهید بود برای التیام تروما (های) خود گام بردارید.

تروما به عنوان یک تجربه عمیقاً غم انگیز یا ناراحت کننده تعریف می‌شود. اگر احساس می‌کنید شوکه شده‌اید، غمگین هستید، مضطرب شده‌اید، یا تحت تأثیر یک اتفاق قرار گرفته‌اید، احتمالاً دچار آسیب‌های روحی شده‌اید. و به دلیل پیچیدگی سیستم عصبی HSP ها، ممکن است این افراد در سطح عمیق‌تری آسیب ببینند.

آسیب روحی خودش به تنهایی رویداد یا تجربه نیست، بلکه پاسخی است که بدن و ذهن شما به آن رویداد می‌دهد. روش‌های زیادی برای درمان آسیب روحی وجود دارد و شما می‌توانید به طور خاص به دنبال یک درمانگر آگاه آسیب‌های روحی باشید تا بهترین کمک را دریافت کنید. کسانی که مسائل مربوط به تروما را دارند می‌توانند با درمانگر مناسب و یادگیری ابزارهایی که برای غلبه بر آسیب روحی وجود دارند، پیشرفت‌های چشمگیری داشته باشند و همچنین می‌توانند پایه‌ای قوی برای بهبودی ایجاد کنند.

۶. یاد خواهید گرفت که چگونه مسائل خانواده منشأ را حل کنید.

مردم اغلب به این دلیل در مسایلشان گیر می‌کنند زیرا از الگوهای انفعالی (به جای روش‌های فعالانه) مانند فکر کردن، احساس کردن، انجام دادن و برقراری ارتباط که منشأ آنها تا حد زیادی از خانواده‌شان می‌باشد پیروی می‌کنند. تجربیات اولیه ما به شکل گیری روایت‌هایی که درباره خود داریم «داستان‌ها» یا باورهای اصلی ما در مورد اینکه چه کسی هستیم و اینکه آیا می‌توانیم با خیال راحت به دیگران تکیه کنیم کمک می‌کند.

وقتی درکی از تأثیر سابقه خانوادگی و سبک دلبستگی خود به دست آورید، می‌توانید احساس خود را نسبت به خود و دیگران تغییر دهید. کار بر روی مسائل خانواده منشأ در واقع فرآیند حذف موانعی است که شما را از نظر احساسی و/یا در روابطتان از حرکت باز می‌دارند.

تحقیقات نشان می‌دهد که کودکان بسیار حساس در محیط‌های حمایت‌کننده و پرورشی رشد می‌کنند – و در محیط‌های استرس‌زا به احساس و عملکرد بسیار بدتری گرایش دارند. بنابراین، HSP ها اغلب نیاز به یک تجربه درمانی با یک درمانگر دارند که در آن احساس کنند برای آنچه هستند تحت مراقبت و حمایت قرار می‌گیرند، به خصوص اگر این تجربه در دوران کودکی وجود نداشته باشد. ایجاد یک دلبستگی ایمن با یک درمانگر می‌تواند به روح‌های بسیار حساس کمک کند تا روابط بهتری با دیگران داشته باشند و با اطمینان بیشتری تصمیمات بهتری بگیرند.

– پیدا کردن درمانگر “مناسب” همه تفاوتها را ایجاد می‌کند

بزرگ‌ترین پیش بینی کننده موفقیت پیدا کردن درمانگر مناسبی است که با او ارتباط برقرار می‌کنید و کسی که می‌تواند به شما احساس اعتماد به نفس بدهد. شما می‌خواهید احساس کنید که درمانگر شما را درک می‌کند و می‌تواند امید و راهی برای بهبودی فراهم کند.

جولی در نهایت ریسک یافتن یک درمانگر را پذیرفت و درمانگری را یافت که به خوبی با نیازهای او سازگار است. او با چندین نفر مصاحبه کرد و به قلب خود اعتماد کرد (به هر جهت، شهود برای یک HSP ابر قدرت است) و کسی را انتخاب کرد که با او می‌تواند بهترین کارایی را داشته باشد.

پس از چند ماه درمان، جولی می‌گوید که زندگی و روابط او به شدت بهبود یافته است. فضای امن برای ابراز وجود به جولی اجازه داد تا قسمت‌هایی از خودش را که حتی متوجه نبود نیاز به شفا دارد را کشف کند. او منشأ الگوهایی رفتاری را که با دوستش داشت را در دوران کودکی کشف کرد و در نهایت توانست بهتر ارتباط برقرار کند و تنشها را مدیریت کند.

به علاوه، حمایت همدلانه باعث بهبود سطح استرس، مهارت‌های مقابله‌ای و ارتباط با خودش و دیگران شد. جولی در مسیری است که خلق و خوی خود را پذیرفته و آن را به عنوان یک نقطه قوت می‌بیند. او با وجدان بیشتری مراقبت از خود و مهرورزی به خود را افزایش می‌دهد. او به من گفت که هنوز درمان تمام نشده است، اما اکنون برای اینکه برای دریافت کمک قدم برداشته بسیار آرام و سپاسگزار است.

اگر نمی‌دانید آیا به درمان نیاز دارید، آن را امتحان کنید. جستجوی رشد مفید است و پایه و اساس یک زندگی با کیفیت بیشتر را می‌سازد. و بهتر است زودتر از این که اوضاع بدتر شود، به سراغ درمانگر بروید. برای یافتن درمانگر مناسب برای خود وقت بگذارید. به عنوان یک درمانگر، می‌توانم به شما بگویم که ارزشش را دارد.

نویسنده: ماریا لوید

مترجم: آناهیتا فرهمند